[Tutorial] Virusi pe telefonul Android cand intri pe interne

Locked
User avatar
MR.Killer<05>
Membru
Membru
Posts: 1403
Joined: 7 years ago
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Zodiac:
Age: 19
Status: Offline

7 years ago

Virusi pe telefonul Android cand intri pe internet? Iata ce sa faci! Rezolvarea este una foarte simpla si la indemana oricui, trebuie totusi sa stiti ca este impropriu sa folosim termenul de “virusi” si asta deoarece sunt numai niste pagini de internet de care nu prea poti sa scapi.

Probabil ca multi dintre voi deja ati experimentat asa ceva si ati gasit rezolvarea, sunt sigur insa ca sunt multi utilizatori de Android care nu prea stiu cum sa procedeze in acest sens.

In primul rand, aceste pagini false de internet apar daca navigam pe site-uri cu continut pentru adulti, incercam sa descarcam din diferite surse materiale interzise (pirtate) si ma refer aici la aplicatii si jocuri, lista situatiilor in care acesti “virusi” apar poate continua.

Ne putem trezi cu mesaje de genul: “telefonul este infectat, descarca asta pentru curatare”, “bateria este stricata si are nevoie de un program special”, “telefonul tau are 10 virusi si trebuie neaparat sa instalezi o anumita aplicatie”, sau chiar te poti trezi cu mesaje care-ti spun ca esti urmarit de FBI sau unele care te atentioneaza ca in cateva ore vei ramane fara continut pe telefon in cazul in care nu descarci o anumita aplicatie!
Pentru acest tutorial, mi-am sacrificat si eu telefonul si am intrat pe anumite site-uri care genereaza astfel de pagini:

“Acest Samsung este infectat cu virusi si browser-ul dvs. este grav deteriorat. Aveti nevoie pentru a elimina virusii si sa se faca imediat corectii. Este necesar sa se elimine si repara acum. Nu inchideti aceasta fereastra. Daca va lasati, va fi blocat”

Trecand peste faptul ca nu este scris corect si nu prea intelegem ce ni se cere, avem un “ok” si daca apasam pe el, se va deschide urmatorul mesaj:

“Am detectat ca Samsung …dvs este 28.1% deteriorat cauza 4 virusi din site-uri recente. Se va deteriora cardul telefonului SIM si va corupt de contacte, fotografii, date, aplicatii, etc. Daca nu elimina virusul acum, aceasta va cauza daune serioase telefonului dumneavoastra.”

Sunt numai cateva exemple pe care le-am dat, mai jos vedeti si cateva capturi de ecran dar si rezolvarea :
In acest moment, nu mai putem naviga pe net si chiar daca inchidem aplicatia browser, este posibil ca mesajele sa revina.

Rezolvarea:

Metoda 1 – Deschideti alta pagina de net “fila noua” si astfel aveti posibilitatea de a opri mesajele “virusi” si puteti naviga si inchide toate paginile deschise pana acum in browser. Insa, asta difera de tipul aplicatiei cu care navigati pe net si este posibil ca unele modele de telefoane sa nu aiba instalate astfel de aplicatii browser default ce permit acest lucru. Asa cum vedeti si in prima poza, browserul folosit de mine imi permite sa deschid direct o fila noua si astfel sa le inchid pe cele vechi.

Metoda 2 – Este cea mai sigura si asa va asigurati ca ati golit memoria cache si datele stocate, mesajele de amenintare nu vor mai aparea pe viitor decat daca accesati din nou diverse site-uri dubioase! Insa, prin aceasta metoda vi se va sterge si contul cu care erati logat la Google, parolele salvate, etc. – veti fi nevoiti sa va conectati cu contul vostru de Google (in cazul in care doriti si obisnuiti sa faceti asta) din nou dupa terminarea procedurii.

Intrati in meniul telefonului – setari si cautati managerul de aplicatii instalate si selectati “toate”. Aici, gasiti aplicatia cu care ati navigat pe internet si accesati-o in acel meniu. In functie de varianta sistemului de operare si de interfata de utilizator, va trebui sa opriti fortat, sa stergeti memoria cache si datele aplicatiei. Daca aveti Android Marshmallow, este posibil sa nu puteti direct sterge datele aplicatiei si sa goliti memoria cache, va fi necesar sa accesati “gestionati spatiul” si de aici sa stergeti toate datele. Un tutorial dedicat stergerii memoriei cache in Marshmallow,
Locked

Return to “Android”